Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Wrocławski Węzeł Wodny należy do najbardziej skomplikowanych węzłów wodnych w Europie, jeśli brać pod uwagę ilość budowli hydrotechnicznych i mnogość problemów technicznych. Wciąż jest mało znany i mało doceniany nawet przez wrocławian, którzy często przechodząc brzegiem Odry nie zdają sobie sprawy jakie obiekty mijają. Wraz z zamarciem żeglugi śródlądowej w Polsce w ostatnich dwudziestu latach, wraz z ograniczonym ruchem turystycznym i prawie nie istniejącym ruchem towarowym – świat dawnych kapitanów żeglugi, ich codzienność, ich życie i praca popadają w zapomnienie, podobnie jak wszelkie urządzenia techniczne na rzece. Tymczasem są one jednym z najciekawszych elementów miasta – autentycznym świadectwem jego wyjątkowej historii, również tej powojennej. Wrocław chętnie nazywany jest przez mieszkańców Wenecją Północy, tymczasem obszar rzeki wciąż pozostaje przestrzenią nieodkrytą, tajemniczą i zbyt często pomijaną.

mapa_odra

Strona, którą mają Państwo przed sobą jest próbą przywrócenia tożsamości Odrze Wrocławskiej oraz pokazania bogatej kultury żeglugi odrzańskiej. Szlaki piesze, ciekawostki i wszelkie informacje powstały siłami dawnych kapitanów żeglugi odrzańskiej, którzy przez blisko rok czasu przekazywali je młodym szczurom pokładowym, próbując przywrócić to, co już uległo zatarciu nowemu pokoleniu wrocławian.

Nadszedł zatem czas, by ponownie holowniki parowe i pchacze wpłynęły na odrzańskie wody, by port miejski żył gwarem i piosenką, by śluza mieszczańska otwarła swe wrota dla przepływających… Zapraszamy do ponownego odkrywania Odry i żeglugi!

 

Cicha woda… o projekcie

Jak wyglądała kiedyś żegluga śródlądowa? Które elementy hydrotechniczne Odry pozostały do dziś? Do czego służą? Zapomniany świat żeglugi odrzańskiej właśnie wraca do życia za sprawą warsztatów, jakie dawni kapitanowie i pracownicy żeglugi odbywają z grupą młodzieży. Trzonem naszego projektu są wycieczki piesze i rowerowe po Wrocławskim Węźle Wodnym z kapitanami w roli przewodników. W zamian młodzież zrewanżowała się zajęciami komputerowymi. Cały cykl stał się okazją do spisania fragmentów wspomnień, dzięki czemu została utrwalona i udostępniona szerokiemu odbiorcy część lokalnej historii. Finałem projektu będzie gra terenowa, „Odra odkryta!” dla szkół, turystów i mieszkańców Wrocławia.

Projekt Cicha woda… trwa od września 2013 r. do czerwca 2014 r. Realizowany jest przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki w ramach cyklu Seniorzy w akcji, wspartego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolność. Więcej informacji: www.seniorzywakcji.pl