Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Bractwo mokrego pokładu

Fanklub „Bractwo Mokrego Pokładu” powstał w czerwcu 2002 r. z inicjatywy Zbigniewa Priebe i Mariana Kosickiego (†). Jego siedzibą i miejscem stałych spotkań, organizowanych w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17.00, stały się pokłady holownika parowego „Nadbór” i dźwigu pływającego „Wróblin”.

Honorowym komodorem Bractwa został kmdr Mieczysław Wróblewski (†), weteran II wojny światowej, obrońca polskiego Wybrzeża, później wieloletni kierownik Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej i nauczyciel zawodu w technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Pracami zarządu do 2015 r. kierował Zbigniew Priebe, który swoje obowiązki przekazał Tadeuszowi Sobiegrajowi.

Bractwo działa na rzecz integracji środowisk zainteresowanych żeglugą i gospodarką wodną, szczególnie w obszarze od lat zaniedbanej Odry. Wspiera też działania Fundacji Otwartego Muzeum Techniki na rzecz ochrony dziedzictwa kultury technicznej Polski, zwłaszcza w sferze ochrony i popularyzacji zabytków i tradycji budownictwa wodnego, żeglugi, przemysłu stoczniowego, gospodarki wodnej, utrzymania zabytkowych jednostek pływających i rozbudowy Otwartego Muzeum Techniki, zwłaszcza w sferze ekspozycji i eksploatacji zabytkowych jednostek pływających.

Bractwo pragnie utrzymać w zbiorowej pamięci legendę Odry, rzeki tętniącej życiem, pytać o jej przyszłość, także w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców obszarów nadrzecznych. Inicjuje konkursy, wystawy, publikacje, wspiera wszelkie formy aktywizacji śródlądowych szlaków wodnych, przede wszystkim zaś podnosi potrzebę powrotu żeglugi towarowej na śródlądowe drogi wodne Polski.

Zwracamy się do Kolegów, którym bliska jest problematyka wodną, z prośbą o współpracę, z prośbą o udział w naszych czwartkowych spotkaniach.

Zapraszamy na pokład statków Muzeum Odry FOMT.

Strona internetowa Bractwa: http://bractwomp.eu/index.php

Zaproszenie na spotkanie Bractwa w dniu 06-04-2017

  Dzień 6 kwietnia 2017 r. to pierwszy czwartek tego miesiąca i czas naszego cyklicznego spotkania, jak zwykle o godzinie 17-tej, na pokładzie naszych muzealnych statków, cumujących przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

  O fenomenie Odry opowie nam brat Ryszard Majewicz, zastanowimy się jak w czerwcu uczcić 15-lecie naszego Bractwa, zastanowimy się także nad formą i sposobem finansowania biuletynu „Prosto z pokładu”.

Będzie też okazja uczcić różne rocznice i powitać na Odrze wiosnę.

Jak zwykle zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w spotkaniu.

                                                                                                      Kapituła Bractwa Mokrego Pokładu 

Komunikat OLWIZ dla BMP – 8.06.2016

Co dalej z żeglugą śródlądową w Polsce?

Działania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawach Odrzańskiej Drogi Wodnej

poniżej zamieszczamy link do informacji o realizacji zamierzeń:

http://fomt.pl/wp-content/uploads/2015/11/CiVITAS-11-maja-17.00.pdf

Wrocław to rzekomo druga Wenecja

Odpowiedź na apele „ekologów” zablokowania finansowania śródlądowego budownictwa wodnego w Polsce dot. art. w „wyborcza.pl” z dnia 26 sierpnia 2016 r. pod tytułem „Pis chce wpuścić rzeki w kanał” i o proteście „ekologów” z lipca – sierpnia i 11 września oraz publikacji Teleexpress z 27 października 2016: odpowiedz-na-apele-ekologow

Ot dylemat