Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Wigilia na barce

10 grudnia po raz pierwszy na barce odbyło się tradycyjne spotkanie Bractwa Mokrego Pokładu. Stało się okazją prezentacji jednostki, która przed kilku dniami przybyła ze stoczni i potrzeb na froncie robót, który jeszcze przed nami. Do czasu publicznego udostępnienia barki, a planujemy to na godz. 17/00 w dniu 18 marca 2016 (piątek) chcielibyśmy zabudować gabloty (bagatela 40 mb), umeblować biuro (biurko, komoda, stolik w stylu art. deco z lat 30. XX w., czasu powstania barki) i wyposażyć ładownie w sprzęt komputerowy i audiowizualny. Listę potrzeb na tym polu podaliśmy w nr 148 „Prosto z Pokładu”. Powtarzamy ją tutaj raz jeszcze.

Spotkanie było okazją do przypomnienia prac prowadzonych przez Fundację i Bractwo w roku 2015. Nad wszystkim dominowały zajęcia z odbudową barki związane, ale prowadziliśmy również dwie ważne konferencje (Międzynarodowe Warsztaty Archeologii Przemysłowej w Świdnicy i w Niegowie k/Wyszkowa, Kultura skrzydłami pisana w Jeżowie Sudeckim), koordynowaliśmy cykl 5 imprez realizowanych w Jeżowie Sudeckim dla uczczenia 70-lecia szybownictwa polskiego na Dolnym Śląsku, realizowaliśmy program edukacyjny adresowany do seniorów i młodzieży. „Kapitańskie opowieści” przyniosły również film, opowieść o Odrze, którego bohaterami i narratorami byli kapitanowie z Bractwa Mokrego Pokładu, wydaliśmy 7 książek traktujących o dziejach techniki i lotnictwa Dolnego Śląska i Podbeskidzia, prowadziliśmy seminarium w miejscu prestiżowym – w Deutsches Museum w Monachium, Stanisław Januszewski prezentował Muzeum Odry FOMT i program prac rewitalizacyjnych barki, w realizacji którego wsparły nas Gmina Wrocław i blisko 60 przedsiębiorstw z obszaru Polski. Odbudowaliśmy instalację elektryczną w młynie w Niegowie, podjęliśmy remont dachów młyna, we Wrocławiu i Niegowie prowadziliśmy Noc Muzeów i Europejskie Dni Dziedzictwa, systematycznie, co miesiąc, odbywały się spotkania Bractwa Mokrego Pokładu.

Wioletta Wrona Gaj, animator programu „Kapitańskie opowieści” (ASOS 2015 z dotacji MPiPS) wręczyła kapitanom w nim uczestniczących płyty CD z filmowym zapisem ich relacji, na wieczną rzeczy pamiątkę.

Spotkanie uświetniała wizyta inż. Zbigniewa Jarzębowskiego – przewodniczącego Rady Fundacji, dr Wacława Hepnera z Opola, Piotra Pluskowskiego z Cieszyna, Tomasza Dąbrowskiego z Oleśnicy oraz wielu innych fanów i wolontariuszy FOMT.

Łamaliśmy się opłatkiem, życzeniom nie było końca, tym bardziej, że składaliśmy je na barce, wszyscy ciekawi jej kondycji po pracach stoczniowych.

IMG_9634IMG_9610DSC_0424DSC_0393 IMG_9606