Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Studium archeologii przemysłowej i turystyki industrialnej

Międzynarodowe Studia Podyplomowe „Archeologia i Turystyka Industrialna”

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki, wraz ze świdnicką Radą Federacji SNT NOT, prowadzi nabór Słuchaczy rocznych Studiów Podyplomowych „Archeologia i Turystyka Industrialna”, które w wymiarze 200 godzin adresowane jest do osób legitymujących się zarówno wykształceniem wyższym jak i średnim (dla tych ostatnich uruchomimy Kurs).

Studia prowadzone będą pod kierunkiem założyciela i prezesa Zarządu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki dr hab. Stanisława Januszewskiego (patrz: Studium Archeologii Przemysłowej – Autor programu), w formule znanej z pięciu edycji jego autorskich Studiów Podyplomowych prowadzonych w latach 1989/90, 1996/97, 2000/01, 2011/12 i 2012. Zajęcia na Studiach prowadzą znakomici znawcy przedmiotu, historycy techniki, legitymujący się poważnym dorobkiem na polu ochrony dziedzictwa przemysłowego, praktycy i teoretycy.

Studia mają charakter interdyscyplinarny, przeznaczone są dla historyków przemysłu i techniki, architektury i sztuki, architektów, konserwatorów zabytków, techników różnych specjalności, wszystkich zainteresowanych historią techniki i ochroną dziedzictwa przemysłowego, zabytków przemysłu i techniki, a także turystyką industrialną.

Program Studiów z poprzednich lat  (dostępny tutaj) realizowany jest w obszarach cywilizacyjnych nasyconych dziełami kultury technicznej, w oparciu o zabytki przemysłu/techniki stanowiące podstawę analiz realnych problemów konserwatorskich.  Ich formuła znalazła miejsce w książce „Szkoła Archeologii Przemysłowej” (do nabycia w Fundacji). Fotoreportaże z przebiegu wybranych sesji znajdziecie Państwo na łamach comiesięcznego biuletynu Bractwa Mokrego Pokładu i FOMT pt. „Prosto z Pokładu”, dostępnego na stronie internetowej Fundacji w dziale Fanklub/Biuletyn.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (15) o przyjęciu na Studia decyduje kolejność zgłoszeń. Przy zgłoszeniu wymagane są: oryginał odpisu dyplomu, kopia dowodu osobistego, CV i list motywacyjny, 3 kolorowe zdjęcia legitymacyjne (format 3,5 cm / 4,5 cm), skierowanie od pracodawcy (w przypadku, gdy finansuje lub współfinansuje studia). Dokumenty należy dostarczyć na adres: Fundacja Otwartego Muzeum Techniki, HP Nadbor, 50-370 Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27.

Terminy naborów: 30 styczeń oraz 30 czerwiec Studia uruchamiane są z chwilą naboru 10 słuchaczy.

Informacji udziela kierownik studiów: nadbor@fomt.pl; tel. 882-116-779.

Harmonogram sesji (wstępny, daty sesji ustalone zostaną w konsultacji ze Słuchaczami)

Sesja

Termin/miejsce

Temat wiodący

1

Muzeum Odry FOMT, Wrocław

Archeologia przemysłowa – definicja dyscypliny, przedmiot, metoda, rozwój turystki obszarów postindustrialnych

2

Stara Kopalnia, Wałbrzych;

Góry Sowie

Górnictwo rudne, produkt turystyczny w gospodarce, edukacji, oświacie

3

Wiedeń

Rewaloryzacja zabytków przemysłu i techniki, współczesne formy ochrony dziedzictwa przemysłowego i turystyki kwalifikowanej

4

Praga

Transport i komunikacja, gospodarka komunalna, kreowanie i eksploatacja produktów turystycznych

5

Muzeum Odry FOMT, Wrocław

Energetyka wodna, społeczne aspekty ochrony dziedzictwa przemysłowego

6

Czechy – Ostrava, Koprivnice

Górnictwo i metalurgia, Muzeum Tatry, zarządzanie zasobami turystycznymi

7.

Muzeum Odry FOMT, Wrocław

Wodociągi, gospodarka komunalna, integracja produktów i usług turystycznych

8

Świdnica/ Świeradów Zdrój/ Niegów

Międzynarodowy Warsztat Archeologii Przemysłowej, zabytek techniki jako atrakcja i produkt turystyczny

9

Kanał Elbląski

Budownictwo wodne i żegluga śródlądowa, turystyka wodna kanałów i śródlądowych dróg wodnych

10

Berlin

Muzealnictwo techniczne, nowe idee ochrony dziedzictwa – parki kulturowe i ekomuzea

11

Monachium, Augsburg

Muzealnictwo techniczne, saliny i energetyka wodna Alp, rewaloryzacja pomników techniki, zarządzanie zasobami zabytkowymi, interaktywne muzea techniki

12

Ochotnica Górna

Siłownie wodne Gorc i Podhala, dziedzictwo regionu a oferty turystyczne, ekonomika turystyki industrialnej

13

Muzeum Odry FOMT

Publiczna prezentacja prac końcowych Słuchaczy (studia z zakresu historii techniki, historyczno-konserwatorskie zabytków przemysłu i techniki, programy rewaloryzacji zabytków, propozycje produktów turystycznych, szlaków)