Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki

ASOS – Kapitańskie opowieści dopływają do brzegu

Od marca trwały intensywne prace nad projektem „Kapitańskie opowieści” z dotacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Do początków grudnia udało nam się przeprowadzić rozmowy z blisko 20 kapitanami i pracownikami żeglugi śródlądowej, nagraliśmy 14 relacji audiowizualnych, zebraliśmy materiały dotyczące kolejnych 30 kapitanów, czerpiąc m.in. z archiwalnych numerów „Prosto z pokładu”, wraz z grupą wolontariuszy zebraliśmy też i zdigitalizowaliśmy dziesiątki zdjęć i dokumentów z prywatnych archiwów. Część z nich złożona została już do publikacji na nowej stronie internetowej Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, do końca grudnia 2015 r. opublikowane zostaną wszelkie materiały – z uwagi na co serdecznie zapraszamy członków Bractwa Mokrego Pokładu oraz wszystkie zainteresowane osoby do odwiedzin strony i śledzenia zmian. Wspólnymi wysiłkami członków Bractwa oraz współpracujących z FOMT wolontariuszy udało nam się wykonać ogromną pracę, która jest jedynie zalążkiem wirtualnego archiwum odrzańskiego, jego ramą. W przyszłych latach mamy nadzieję wspólnie z Bractwem Mokrego Pokładu snuć kolejne opowieści i bogato je ilustrować.

Druga część projektu dotyczyła spotkań i warsztatów, w czasie których seniorzy żeglugi wcielali się w rolę przewodników i nauczycieli, oprowadzając młodzież, dzieci, a także dorosłych po statkach Muzeum Odry, po Wrocławskim Węźle Wodnym, współprowadząc warsztaty i zajęcia muzealne. Najwięcej spotkań odbyło się wiosną 2015 r., w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, Nocy Muzeów oraz Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. Udało nam się zaktywizować m.in. Danutę Fąfarę, Jędrzeja Gawerskiego, Wojciecha Kato, Jurka Onderkę, Zbigniewa Priebe, Stanisława Kwietnia, Janusza Fąfarę, Mieczysława Balcerkiewicza, Tadeusza Sobiegraja, Ireneusza Hinze i Władysława Stypczyńskiego. Współpracowaliśmy także z Andrzejem Podgórskim, Stanisławem Kowalikiem, Henrykiem Pierchałą, Matyldą Bamba, Juliuszem Chwalaną i Czesławem Szarkiem. Wśród wolontariuszy najaktywniej uczestniczyli w zadaniu Ewa Dobrołowicz, Rafał Olek, Patryk Drygała, Joanna Mirocha oraz Dagmara Adwentowska. W projekt zaangażowany był też Michał Zygmunt, znany już Bractwu i Muzeum Odry FOMT muzyk odrzański. Serdecznie wszystkim dziękujemy za nieoceniony wkład w projekt!

Oficjalne podsumowanie „Kapitańskich opowieści” odbędzie się 10 grudnia 2015 r., na spotkaniu opłatkowym zarówno Bractwa Mokrego Pokładu, jak też Fundacji OMT. Spotkanie połączymy z pokazem barki Ireny, która 1 grudnia szczęśliwie powróciła do awanportu śluzy Szczytniki, oraz uroczystym wręczeniem wszystkim aktorom filmu „Kapitańskie opowieści. Krótka historia odrzańskiej żeglugi” (opartego na zgromadzonych w ramach projektu ASOS 2015 nagraniach rozmów z ludźmi Odry) – egzemplarza filmu na płycie DVD.