10 grudnia po raz pierwszy na barce odbyło się tradycyjne spotkanie Bractwa Mokrego Pokładu. Stało się okazją prezentacji jednostki, która przed kilku dniami przybyła ze stoczni i potrzeb na froncie robót, który jeszcze przed nami. Do czasu publicznego udostępnienia barki, a planujemy to na godz. 17/00 w dniu 18 marca 2016 (piątek) chcielibyśmy zabudować gabloty (bagatela 40 mb), umeblować biuro (biurko, komoda, stolik w stylu art. deco z lat 30. XX w., czasu powstania barki) i wyposażyć ładownie w sprzęt komputerowy i audiowizualny. Listę potrzeb na tym polu podaliśmy w nr 148 „Prosto z Pokładu”. Powtarzamy ją tutaj raz jeszcze.
Spotkanie było okazją do przypomnienia prac prowadzonych przez Fundację i Bractwo w roku 2015. Nad wszystkim dominowały zajęcia z odbudową barki związane, ale prowadziliśmy również dwie ważne konferencje (Międzynarodowe Warsztaty Archeologii Przemysłowej w Świdnicy i w Niegowie k/Wyszkowa, Kultura skrzydłami pisana w Jeżowie Sudeckim), koordynowaliśmy cykl 5 imprez realizowanych w Jeżowie Sudeckim dla uczczenia 70-lecia szybownictwa polskiego na Dolnym Śląsku, realizowaliśmy program edukacyjny adresowany do seniorów i młodzieży. „Kapitańskie opowieści” przyniosły również film, opowieść o Odrze, którego bohaterami i narratorami byli kapitanowie z Bractwa Mokrego Pokładu, wydaliśmy 7 książek traktujących o dziejach techniki i lotnictwa Dolnego Śląska i Podbeskidzia, prowadziliśmy seminarium w miejscu prestiżowym – w Deutsches Museum w Monachium, Stanisław Januszewski prezentował Muzeum Odry FOMT i program prac rewitalizacyjnych barki, w realizacji którego wsparły nas Gmina Wrocław i blisko 60 przedsiębiorstw z obszaru Polski. Odbudowaliśmy instalację elektryczną w młynie w Niegowie, podjęliśmy remont dachów młyna, we Wrocławiu i Niegowie prowadziliśmy Noc Muzeów i Europejskie Dni Dziedzictwa, systematycznie, co miesiąc, odbywały się spotkania Bractwa Mokrego Pokładu.
Wioletta Wrona Gaj, animator programu „Kapitańskie opowieści” (ASOS 2015 z dotacji MPiPS) wręczyła kapitanom w nim uczestniczących płyty CD z filmowym zapisem ich relacji, na wieczną rzeczy pamiątkę.
Spotkanie uświetniała wizyta inż. Zbigniewa Jarzębowskiego – przewodniczącego Rady Fundacji, dr Wacława Hepnera z Opola, Piotra Pluskowskiego z Cieszyna, Tomasza Dąbrowskiego z Oleśnicy oraz wielu innych fanów i wolontariuszy FOMT.
Łamaliśmy się opłatkiem, życzeniom nie było końca, tym bardziej, że składaliśmy je na barce, wszyscy ciekawi jej kondycji po pracach stoczniowych.